Wstydu brak po prostu

Wstydu brak, czyli inaczej brak wstydu jest jedną z cech charakterystycznych socjopatii.

wstyduSocjopatia z kolei (inaczej osobowość antyspołeczna) jest to zaburzenie osobowości, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm etycznych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.

Nie jestem w stanie mieć innych skojarzeń, kiedy patrzę na to, co się dzieje w niektórych teatrach.

Otóż przed chwilą zobaczyłem na necie, że jednemu ze stosunkowo nowo mianowanych dyrektorów teatru nie wystarcza już, że reżyseruje (4 pozycje w trakcie pierwszego roku dyrektorowania /sic!/), gra główne role, wznawia swoje dawno umarłe i przez jego poprzedników zdjęte żałosne spektakle w innej przestrzeni (żeby wyciągnąć dodatkową kasę, równą tej, jakby pozycja była reżyserowana od zera), ściąga swoje chałtury z innych miast i wprowadza je w repertuar teatru (znowu pobierając gażę za reżyserie – znowu po raz drugi), śpiewa we własnym recitalu i sprzedaje płyty tegoż recitalu w szatni (co kojarzy się  bardziej do sklepu z mydłem i powidłem, albo postkomunistycznych “szczęk” na stadionie dziesięciolecia, niż z teatrem).

Niestety temu multiinstrumentalnemu wirtuozowi sztuki pod tytułem “skok na kasę” nawet to wszystko już nie wystarcza.

Otóż z netu dowiaduję się, że lada dzień wystąpi on w nowej roli w dyrektorowanym przez siebie teatrze, jako recytator poezji w muzycznej oprawie. (sic !).

Ciekawe, co jeszcze ten as sceny polskiej jeszcze ma w zanadrzu.

Bo chyba jedyne, czego jeszcze nie robił to reżyserowanie pogrzebów i wystawianie własnych tekstów dramatycznych, ale jak to powiedział jeden z moich znajomych “Wszystko jeszcze przed nim”….

Nie, no wstydu brak, po prostu.

Socjopatia

Socjopatia (inaczej osobowość antyspołeczna) – zaburzenie osobowości, przejawiające się nierespektowaniem podstawowych norm etycznych oraz wzorców zachowań w społeczeństwie, uwidaczniające się w wyraźnym braku przystosowania do życia w społeczeństwie.

Socjopaci mimo normalnego (lub nawet większego) poziomu inteligencji nie potrafią podporządkować się zasadom współżycia społecznego. Wczesne przejawy tego zaburzenia obejmują m.in. kłamanie, kradzieże, bójki i inne konflikty z normami prawnymi.

W potocznym rozumieniu socjopata to osoba, która nie liczy się z cudzymi opiniami i łatwo popada w konflikty z innymi.

Cechy charakterystyczne

  • brak sumienia i odpowiedzialności wobec innych,
  • brak wstydu, poczucia winy i skruchy, osoby te nie są zdolne do głębokiej troski o drugiego człowieka,
  • kontakty międzyludzkie są u socjopatów znikome, nastawione na eksploatację drugiej osoby (około 80% przypadków),
  • manipulowanie jednostką, wykorzystywanie do własnych celów,
  • nieprzywiązywanie się do drugiego człowieka, brak reakcji na zaufanie, miłość i czułość; socjopata nie odbiera sygnałów z otoczenia, nie reaguje na przykłady innych, na to co jest normą, a co nie.

Zobacz też

Zobacz hasło socjopatia w Wikisłowniku

Przypisy

  1. Arthur Reber: Słownik psychologii, pod redakcją naukową prof. dr hab. Idy Kurcz i prof. dr hab. Krystyny Skarżyńskiej. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Scholar Sp. z o.o., 2002. ISBN 373830073.
  2. Antoni Kępiński: Psychopatie. Wyd. I. Warszawa: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1997. ISBN 8320012635.
  3. “Antisocial Personality, Sociopathy, and Psychopathy”

link do źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Socjopatia


#teatr