Zakopianka okiem Myślęjedno

Zakopianka okiem Myślęjedno – jak widać na załączonym obrazku, mój kącik feministyczny bywa zarazem kącikiem ogólnoludzkim.

A tym śmieszniej mi się robi na duszy, kiedy pomyślę, że w przyszłym tygodniu jadę do Zakopca na premierę i czeka mnie właśnie Zakopianka. Liczę jedynie na to, że to nie jest długi weekend i że w sobotę popołudniu może już najgorszy tłum amatorów Krupówek zdążył przejechać.

 

Zakopianka okiem Myślęjedno

Zakopianka okiem Myślęjedno

 

Zakopianka

Zakopianka – popularna nazwa drogi z Krakowa do Zakopanego. Droga o łącznej długości 102 km prowadzi odcinkiem drogi krajowej nr 7 z Krakowa do Rabki-Zdroju, dalej drogą krajową nr 47.

Droga jest dwujezdniowa na odcinku Kraków – Myślenice – Lubień (42 km) oraz na krótkich odcinkach w okolicach Chabówki (3,5 km) i Nowego Targu (3 km). Odcinek Myślenice – Lubień jest drogą ekspresową. W sezonie urlopowym, szczególnie w weekendy na drodze tworzą się korki oraz często zdarzają się wypadki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/

 

Owca domowa

Owca domowa (Ovis aries) – gatunek hodowlanego zwierzęcia domowego z rodziny wołowatych. Jej przodkiem były najprawdopodobniej różne podgatunki owcy dzikiej (Ovis ammon).

Liczba owiec w Polsce

Populacja owiec w czerwcu 2014 r. wyniosła 222,8 tys. sztuk i w porównaniu ze stanem w czerwcu ubiegłego roku zmniejszyła się o 10,7%, w tym liczebność maciorek owczych spadła o 1,5%. W Polsce od 1990 r. odnotowano drastyczne zmniejszenie się liczby utrzymywanych owiec. Obecne pogłowie owiec stanowi zaledwie około 5% pogłowia z lat 80. Z tego powodu od kilku lat zgodnie z trendami światowymi i równolegle do działań na poziomie Unii Europejskiej wprowadzane są dodatkowe krajowe programy pomocowe mające na celu podtrzymanie i przywrócenie stanu pogłowia tych zwierząt. W rejonach, gdzie od wieków istniała tradycja hodowli owiec, pomoc finansowa udzielana jest także na poziomie regionalny


#zakopianka #myslejedno