Zamieć nad wieżą Eiffla

Zamieć nad wieżą Eiffla – to następny przepiękny wiersz Wojtka Hübnera, który od dłuższego czasu swoim piórem wzbogaca moją zakładkę z poezją na blogu.

Wojtek z niesłychaną sensualnością i niezwykłą delikatnością, potrafi nazwać rzeczy, które często są nie do nazwania. Tym razem dowiemy się o czym jest “Zamieć”.

Zamieć nad wieżą Eiffla

ZAMIEĆ

obracałem czas między nami
jak szklaną kulę w której sypie śnieg
nad plastikową wieżą Eiffla zamieć
trwała już kolejny dzień

myśli w słowa wkładane
jak palce w rękawiczki tanie
od mrozu były zbyt zesztywniałe
by objąć pożegnanie

Wojciech Hübner

Wojciech Maciej Hübner

Wojciech Maciej Hübner urodził się 11 stycznia 1964 roku w Łodzi. W 1983 roku zajął II miejsce w XXIV Łódzkiej Wiośnie Poetów. Autor tekstów piosenek do spektaklu «Przyjaciel Wesołego Diabła» według Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Józefa Zbiróga (Teatr Nowy w Łodzi 1984). Publikował swoje wiersze w «Ziemi Kaliskiej», na antenie Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, w internecie. Współpracuje jako autor tekstów piosenek z Chórem UTW w Łodzi. Działa w grupie  
wolontariatu AktywniPlus.
https://www.facebook.com/wojciech.hubner.5?fref=ts

Zamieć śnieżna

przenoszenie śniegu przez wiatr, bez równoczesnego opadu śniegu. Zamiecie powodują przenoszenie śniegu tworząc zaspy śnieżne nieraz o dużych wysokościach pomimo średnio niewielkiej pokrywy śnieżnej.

Śnieżycazawieja śnieżnaburza śnieżna, zadymka – gwałtowny, obfity opad śniegu z towarzyszącym mu silnym wiatrem.

Podczas zawiei śnieg praktycznie nie opada na ziemię, a jest niesiony przez wiatr. Widoczność jest często ograniczona do poniżej 200 m, co może powodować wypadki na drogach.

W niektórych rejonach świata burze śnieżne mogą być niezwykle silne. W azjatyckiej części Rosji i Kazachstanie śnieżyca znana jest pod nazwą buran, a w tajdze purga. W Stanach Zjednoczonych jest to blizzard (na Alasce burga).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamie%C4%87_%C5%9Bnie%C5%BCna

Wieża Eiffla

(fr. Tour Eiffel, wym. [tuʀ ɛˈfɛl]) – najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie.

„Żelazna dama” stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego.

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Eiffla


#WojciechHubner