Zimna zupa truskawkowa z groszkiem ptysiowym

Zimna zupa truskawkowa z groszkiem ptysiowym – Chłodnik owocowy w formie wytwornej zupy, którą podawano w luksusowych hotelach.

Zimna zupa truskawkowa z groszkiem ptysiowym – to klasyk, który pamiętam, kiedy za komuny podawano go w łódzkim Hotelu Grand i jak zdradził mi wtedy bardzo wiekowy kelner figurowała w menu Malinowej – bo tak nazywała się restauracja hotelowa – jeszcze przed wojną.

Namiętnie jadałem wtedy tę zupę, a potem bardzo często tęskniłem za jej smakiem, ale dopiero niedawno udało mi się na podstawie starych przepisów odtworzyć jej smak.

 

Zimna zupa truskawkowa z groszkiem ptysiowym

 

Zimna zupa truskawkowa (4 porcje)

2 szklanki mleka

1 szklanka śmietanki przynajmniej 18 %

1/2 kg świeżych, albo mrożonych truskawek

1 waniliowy serek homogenizowany 150 g

2 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej

  1. Zagotuj 2 szklanki mleka i zapraw je mąką rozmieszaną w 1 szklance śmietanki (w wersji light – mleka)
  2. Zagotuj mieszając i odstaw do wystygnięcia.
  3. Dodaj truskawki i serek homogenizowany i całość zmiksuj. Dopraw cukrem do smaku.
  4. Schłódź porządnie w lodówce i podawaj z groszkiem ptysiowym i kleksem bitej śmietany.

Oczywiście zupę tę można także podawać z makaronem, albo ryżem, ale moim zdaniem najsmaczniejsza jest z groszkiem ptysiowym tak, jak podawali ją w Malinowej.

Co najlepsze, można truskawki zamienić na mrożone wiśnie i jest równie pyszna.

SMACZNEGO!!!

 

 

Hotel Grand w Łodzi

Hotel Grand – hotel w Łodzi, funkcjonujący nieprzerwanie od 1888 roku, zlokalizowany przy ul. Piotrkowskiej 72 (na rogu z ul. R. Traugutta).

Historia hotelu

Budynek zaprojektował Hilary Majewski w latach 1872–1887 przy ul. Piotrkowskiej, nr hipoteczny 510-511. Początkowo budynek mieścił fabrykę wyrobów wełnianych i bawełnianych Ludwika Meyera. Po raz pierwszy został przebudowany w 1887 na „dom gościnny” Hotel Grand. Na początku hotel miał oświetlenie gazowe, by w roku 1906 roku zainstalować oświetlenie elektryczne (zasilane z lokalnej dynamomaszyny poruszanej przy pomocy gazu), a w 1907 zostać włączonym do miejskiej sieci energetycznej. W kilku apartamentach były łazienki. Większość pokoi wyposażona była w przenośne umywalki, do których dostarczano wodę wiadrami. Wnętrza były ogrzewane przez piece, które w zależności od standardu pokoju były z kafli porcelanowych, fajansowych lub zwykłych. Z przestrzeni recepcyjnej na piętro prowadziły schody marmurowe, na korytarzach były posadzki, w pokojach parkiety i podłogi z desek. Drzwi wejściowe od ul. Piotrkowskiej były dwuskrzydłowe z gzymsami i ozdobami. W środkowej części wewnętrznego dziedzińca hotelu był wspaniale urządzony ogród.

Drugiej przebudowy dokonano w latach 1912–1913 według projektu Majewskiego i Dawida Landego. Hotel dysponował 150 pokojami, bogato wyposażonymi, odpowiednio rozplanowanymi, w tym 50 było urządzonych luksusowo. Każdy pokój wyposażono w instalację sanitarną z dopływem zimnej i ciepłej wody. Hotel dysponował siecią telefoniczną. Część pokoi o wyższym standardzie została wyposażona w łazienki, a dla reszty na każdym piętrze przygotowano ogólnodostępne węzły sanitarne. W pokojach hotelowych były urządzenia sygnalizacyjne do wzywania służby hotelowej, które za pośrednictwem kolorowych lampek informowały o numerze pokoju oczekującego obsługi. Na piętrach zostały zaaranżowane pokoje kelnerskie z szafami do elektrycznego podgrzewania posiłków, połączone z kuchnią windami kelnerskimi i łącznością telefoniczną. Drzwi wejściowe wymieniono na charakterystyczne obrotowe. Do dyspozycji gości były dwie windy. Kuchnia została urządzona zgodnie z ówczesnymi standardami. Wyroby cukiernicze były produkcji własnej. Na potrzeby hotelu w podziemiach zorganizowano niewielką piekarnię. Dział gastronomii dysponował urządzeniem do produkcji lodu, które jednocześnie spełniało rolę chłodni i zamrażalni. W piwnicach zlokalizowano magazyny żywności i napojów alkoholowych. Zorganizowano również wytwórnię wód gazowanych. Przed wybuchem I wojny światowej (21 czerwca 1908) otwarto w hotelu kino, które funkcjonowało do końca lat trzydziestych. W latach 1945–1947 w sali tej mieścił się w teatr „Syrena”, a w latach 1965–1988 „Teatr 7.15”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Grand_w_%C5%81odzi


#ZupaTruskawkowa