Zupa Gulaszowa prosta i pyszna

Zupa Gulaszowa prosta i pyszna – mój przepis na doskonałą zupę gulaszową, która jest znakomitym eintopfem, dobrym na każdą porę roku.

Zupa Gulaszowa prosta i pyszna

Uwielbiam kuchnię węgierską i zupa gulaszowa jest jedną z moich ulubionych potraw tej wspaniałej kuchni. Jedyne, co tak naprawdę różni ją od gulaszu, jest konsystencja, dodatek kminku i to, że gulasz nie zawiera ziemniaków. Tak nauczyli mnie przynajmniej rodowici Węgrzy, ale podejrzewam, że z tym jest tak samo, jak z polskim bigosem: że nie ma jednej prawdziwej odpowiedzi i każdy kucharz i kucharka ma swoją własną wersję.

Oto moja:

ZUPA GULASZOWA:

1 kg mięsa wołowego (najlepiej łopatka)

1 kg mięsa wieprzowego (najlepiej łopatka, albo karczek)

200 g słoniny

4 duże cebule

2 kg ziemniaków

4 – 6 łyżek stołowych słodkiej mielonej papryki

1 – 2 łyżek stołowych ostrej mielonej papryki

4 ząbki czosnku

1 łyżka stołowa kminku utartego w moździerzu

woda, sol, pieprz, cukier

1. Pokrój słoninę w kostkę i wytop ją w kociołku, albo dużym bigośniku.

2. Pokrój cebulę w grubą kostkę i zeszklij na wytopionym tłuszczu.

3. Rozpuść słodką mieloną paprykę w tłuszczu i cebuli, uważając, aby się nie przypaliła, bo wtedy zupa będzie gorzka. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek.

4. Pokrój mięso w kawałki na jeden kęs i dodaj do gara. Posól i wymieszaj, żeby mięso pokryło się papryką i straciło swoją surowość.

5. Dodaj utłuczony kmin. Zalej wodą tak, żeby przykryła mięso. Gotuj od czasu do czasu mieszając na malutkim ogniu przez godzinę.

6. Dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki i gotuj 15 – 20 minut aż ziemniaki zmiękną.

7. Dopraw solą, ostrą papryką, pieprzem i cukrem do własnego smaku.

Gotowe.

Podawaj w miseczce z dobrym chlebem, albo bez żadnych dodatków.

SMACZNEGO!!!

Zupa gulaszowa

Zupa gulaszowa (węg. gulyás, gulyásleves) – jedna z najpopularniejszych tradycyjnych potraw kuchni węgierskiej. Podstawowymi jej składnikami są smalecmięsopapryka (słodka i ostra) oraz cebula.

Tradycyjnie przyrządzana była na świeżym powietrzu przez pasterzy (węg. gulyás – pasterz bydła), w kociołku nad ogniskiem. Tę “ortodoksyjną”, podawaną w kociołku wersję określa się również słowem bográcsgulyás – gulasz bograczowy (węg. bogrács – kociołek, patrz też: bogracz). Dziś najczęściej gotuje się ją w dużych garnkach.

Należy podkreślić, że węgierskie słowo gulyás oznacza właśnie zupę gulaszową, nie zaś potrawę nazywaną gulaszem przez Polaków – tej odpowiadają raczej węgierskie pörkölt lub tokań (tokány).


#gulasz