Zupa krem z zielonego groszku

Zupa krem z zielonego groszku – niezwykle prosta i szybka w przyrządzeniu zupa, która poza tym smakuje doskonale i jest świetna na wiosnę.

Wraz z nadejściem wiosny i pojawianiem się nowalijek, przychodzi ochota na właśnie takie, jasnozielone, pyszne zupki, ale zupa krem z zielonego groszku, jest także fenomenalna z groszku mrożonego, więc w odróżnieniu od zupy krem z zielonych szparagów, można ją robić przez cały rok.

Zupa krem z zielonego groszku

Zupa krem z zielonego groszku

200 g zielonego groszku – może być mrożony

1 l bulionu warzywnego

1 cebula

1 ząbek czosnku

1 łyżka stołowa masła

1 łyżka stołowa mąki pszennej

200 ml słodkiej śmietany kremówki 30, albo 36%

  1. Pokrój cebulę w drobną kostkę, a czosnek przeciśnij przez praskę i zeszklij je na maśle.
  2. Posyp mąką i pozwól jej chwilkę pogotować się w maśle.
  3. Zalej bulionem, dodaj groszek i gotuj jakieś 5-10 minut aż groszek zmięknie.
  4. Zmiksuj wszystko dokładnie ręcznym mikserem.
  5. Dodaj śmietanę i zagotuj.
  6. Dosól do smaku.

Gotowe!

Zupa krem z zielonego groszku moim zdaniem smakuje najlepiej z grzankami z pieczywa żytnio – pszennego, ale można też jeść ze świeżą bagietką, z grzankami z pieczywa tostowego, albo z groszkiem ptysiowym.

SMACZNEGO!

Groch

Groch (Pisum L.) – rodzaj roślin jednorocznych z rodziny bobowatych. Obejmuje według różnych źródeł od 2 do 7 gatunków. W stanie dzikim rosną one w Azji południowo-zachodniej pomiędzy zachodnią Turcją, północnym Egiptem i północno-zachodnim Iranem. We florze Polski występuje tylko groch zwyczajny – zarówno jako dziko rosnący antropofit (podgatunek polny grochu zwyczajnego (P. sativum subsp. arvense), jak i roślina uprawna (groch zwyczajny typowy P. sativum L. subsp. sativum). Przedstawiciele rodzaju występują w naturze w miejscach skalistych, na przydrożach, w winnicach, na terenach ruderalnych. Nasiona grochu zwyczajnego są jadalne i znane są ze znalezisk w osadach ludzkich sprzed 7 tysięcy lat p.n.e. Gatunek jest rozpowszechniony w uprawie na całym świecie w strefie umiarkowanej, wyhodowano jego liczne odmiany. Na grochu zwyczajnym prekursor genetyki – Gregor Mendel – prowadził fundamentalne badania nad dziedziczeniem. Ich efektem było odkrycie tzw. praw Mendla.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Groch


#zupy