Życie to pasjans, który nigdy nie wychodzi

Życie to pasjans, który nigdy nie wychodzi – to felieton z Stefana Kisielewskiego z 1952 roku, który dla niektórych nigdy się nie starzeje.

Są na świecie tacy ludzie, którzy zawsze znajdą problem na każde rozwiązanie i do nich, jak mi się wydaje jest skierowany ten skrajnie pesymistyczny felietonik.
Ja na przekór temu co napisał Kisielewski uważam, że jeśli dba się o swoją dobrą karmę, to wychodzi nam wszystko, czyli, że życie to pasjans, który zawsze wychodzi.

Życie to pasjans, który nigdy nie wychodzi

Życie to pasjans, który nigdy nie wychodzi

“Jeśli jesteś zdolny, to jesteś brzydki, jeśli jesteś przystojny, to jesteś niezdolny, jeśli jesteś i przystojny i zdolny, to nie masz czasu, a jeśli masz czas, to znów nie masz pieniędzy.

Jeśli zaś jesteś zdolny i przystojny, a także masz czas i pieniądze, to wtedy wybucha wojna i głupi Hitler zwala ci się na łeb na długie sześć lat, a gdy Hitlera diabli wreszcie biorą, okazuje się, żeś już stary i na nic nie masz ochoty.

Gdy chcesz flirtować, to musisz pracować, gdy przestajesz pracować, okazuje się, że nie ma z kim flirtować, jeśli ona ci się podoba, to ty się jej nie podobasz, a ta, której ty się podobasz, nie podoba się tobie, jeśli zaś oboje podobacie się sobie, to ty wyjedziesz, a ona przez ten czas umrze.

Jeśli masz coś do powiedzenia, to nie chcą cię słuchać, a gdy już chcą cię słuchać, okazuje się, żeś zapomniał, coś miał mówić.

Gdy masz wstręt do wódki, okazja gratisowego a wesołego picia nadarza ci się dzień po dniu, a gdy pragniesz się napić, okazuje się, że nie ma za co, ani z kim.

Gdy jesteś samotny, pies do ciebie nie przyjdzie, gdy czujesz się zmęczony i chcesz się przespać nudziarze przyłażą jeden za drugim.

Jeśli w ogóle chcesz coś w życiu robić, to stwierdzasz, że akurat nie ma po temu możliwości, a jeśli możliwości się otworzą, wtedy na pewno zachorujesz; po wyzdrowieniu widzisz, że nie masz już ochoty na zrobienie tego, co zamierzałeś, choć możliwości nadal są, a kiedy po pewnym czasie ochota ci powróci, okaże się, że tymczasem możliwości się ulotniły, gdy zaś z kolei możliwości wrócą – tobie wróci choroba, bo to był rak.

Jeśli masz w pokerze cztery trefle z asem oraz asa kier i postanawiasz odrzucić asa kier i kupować do koloru, wtedy na pewno przyjdzie ci as pikowy, jeśli zaś przeciwnie, zdecydujesz się zrezygnować z koloru i kupować do pary asów, okaże się, że szedł piąty trefl.

Życie to pasjans, który nigdy nie wychodzi.”

~Stefan Kisielewski, “Tygodnik Powszechny” (1952r.)

Stefan Kisielewski

Stefan Kisielewskipseudonimy literackie KisielTeodor KlonTomasz StalińskiJulia Hołyńska i muzyczny Jerzy Mrugacz (ur. 7 marca1911 w Warszawie, zm. 27 września1991 tamże) – polski prozaikpublicystakompozytor, krytyk muzyczny, pedagog, poseł na Sejm PRL II i III kadencji z ramienia Znaku, członek założyciel Unii Polityki Realnej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Kisielewski


#pesymizm