Masz oczy zielone jak te liście

Masz oczy zielone jak te liście – – to następny odcinek znakomitej książki Anny Rychter, Trener Duszy o życiu codziennym kobiet we współczesnej Polsce.

Ciąg dalszy spotkania Jesiennej i Pawła, kiedy on mówi jej, że “masz oczy zielone jak te liście” .

Masz oczy zielone jak te liście

Masz oczy zielone jak te liście

„Mam gdzieś meszkę, szarańczę i to co powie mój mąż. Te kwiaty są dla mnie i tylko dla mnie, zabieram je wszystkie, choćbym miała wracać do domu taksówką.”  – Schyliła się, objęła rękami tulipany i wyciągnęła je z wody.

– Mam w kieszeni sznurek z kwiaciarni, pomogę Ci związać bukiet, ale uważaj, bo kapie woda. – Paweł wyciągnął z kieszeni kawałek zielonej rafii. Podszedł do Jesiennej i obwiązał sznurkiem ogonki tulipanów.

– Dziękuję raz jeszcze – powiedział i przez białe kielichy uważnie spojrzał jej w twarz – Masz oczy zielone jak te liście…

Jesienna odsunęła się do tyłu:

– A za co mi dziękujesz tym razem?

– Za to, że mnie spotkałaś wtedy w lesie, że się odchudzasz, że jeździsz na rowerze, że podobają Ci się kwiaty ode mnie i że dzisiaj przyszłaś.

– Muszę już naprawdę iść – Jesienna odwróciła się w stronę wyjścia.

– Kiedy znowu Cię zobaczę? – szedł za nią i patrzył jak w rytm jej kroków kołyszą się główki kwiatów. – Jutro?

– Odezwę się i dziękuję za kwiaty, pa – jej obcasy zastukały o czarną terakotę w kuchni.

– Przyjdziesz jutro? – bał się, że  powie „nie”.

– Nie wiem co będzie jutro, nie mogę wciąż wyskakiwać w godzinach pracy, chociaż to tak blisko stąd – wyczuł, że przekomarza się z nim, chcąc żeby zatęsknił za nią już teraz.

– Do widzenia – wciąż stał w tym samym miejscu.

C.D.N.

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk

Kolor oczu

Kolor oczu – poligeniczna cecha, zależna przede wszystkim od ilości i typu pigmentów obecnych w tęczówce.

Ludzie i inne zwierzęta mają wiele fenotypowych możliwych kolorów oczu. U ludzi są one zależne od zmiennych proporcji eumelaniny produkowanej przez melanocyty w tęczówce. Jasno zabarwione oczy wielu gatunków ptaków są w dużej mierze zdeterminowane przez inne pigmenty, takie jak pterydynypuryny i karotenoidy.

Trzy główne elementy w obrębie tęczówki decydują o kolorze oczu: zawartość pigmentów (melaninynabłonka tęczówki, zawartość melaniny w zrębie tęczówki i zagęszczenie komórek zrębu tęczówki. Nabłonek tęczówki, oczu wszystkich barw, zawiera pigment eumelaninę. Warianty kolorów wśród różnych tęczówek są zazwyczaj zależne od zawartości melaniny w obrębie zrębu tęczówki. Gęstość komórek w obrębie zrębu decyduje, jak dużo światła jest pochłaniane przez zasadniczy pigment nabłonka.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolor_oczu


#TrenerDuszy