“Najbogatszy” żebrak na świecie

“Najbogatszy” żebrak na świecie – Przekazuje wszystkie zebrane pieniądze na pomoc innym i na renowację kościelnych zabytków.

Bogactwo wcale nie liczy się w pieniądzach. Dowodem tego jest “Najbogatszy” żebrak na świecie.

 

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10220981237615095

 

 

 

“Najbogatszy” żebrak na świecie

 

 

 

“Najbogatszy” żebrak na świecie

Ubrany w stare, znoszone ciuchy, ma nogach wiekowe, skórzane buty, które nosi przez cały rok. Zawsze trzyma się na uboczu, trzymając kurczowo metalowe pudełko na drobne. Uczęszczający do kościoła św. Aleksandra Newskiego w stolicy Bułgarii – Sofii doskonale znają 98-letniego żebraka “Dziadka” Dobriego Dobrewa z wioski Bajłowo.

 

Dziadek Dobri przez lokalną społeczność traktowany jest niemalże jak osoba święta i uosobienie dobroci. Większość pieniędzy, które staruszek uzbiera do puszki, przekazuje osobom najbiedniejszym lub na renowację kościelnych zabytków i relikwii. Jest jednym z najhojniejszych darczyńców Katedry Newskiej, której w 2010 roku przekazał 20.000 euro.

 

Wszystkie drobne, które dobrzy ludzie wrzucają do jego puszki, przeznacza na pomoc innym. Odwiedza często schroniska, rozmawia z ludźmi. Żyje z państwowej emerytury, która wynosi 100 euro oraz z tego, co mu inni podarują. Nie lubi rozmawiać o tym, komu pomógł, ile rozdał pieniędzy. Woli, by jego dobre uczynki pozostały tajemnicą, a on wciąż tym samym, pokornym Dziadkiem Dobrim.

 

Źródło:

 https://kempinsky.pl/joemonster.org/art/23510

 

 

 

Altruizm

Altruizm (fr. altruisme, od łacińskiego rdzenia alter – inny, drugi) – zachowanie polegające na działaniu na korzyść innych. Polega ono na dobrowolnym ponoszeniu pewnych kosztów przez jednostkę na rzecz innej jednostki lub grupy, przeciwstawne zachowaniu egoistycznemu. Zachowania altruistyczne mogą występować zarówno wśród ludzi, jak i w obrębie innych gatunków biologicznych. Jest to podstawowe pojęcie socjobiologii. Termin ten wprowadził August Comte w pierwszej połowie XIX wieku jako pojęcie dotyczące zachowania zarezerwowanego wyłącznie dla człowieka, który potrafi zrzec się części swoich praw na rzecz innych.

 

Dość charakterystyczny dla gatunku ludzkiego jest altruizm nieodwzajemniony, a więc zachowania altruistyczne w stosunku do osób niespokrewnionych i bez oczekiwania, przynajmniej bezpośrednio czy w najbliższym czasie, na odwdzięczenie się nam przez te osoby za to, co zrobiliśmy. Przykładami takich zachowań mogą być jałmużna czy uratowanie tonącego. Wielu upatruje źródeł tej formy altruizmu w rozwoju kultury. Szerzej pisał o tym Paul Bloom w swojej książce Just Babies: The Origins of Good and Evil.

 

W ostatnich latach daje się zauważyć kolejne stadium w rozwoju altruizmu: efektywny altruizm. Jest to forma altruizmu, która wykracza w dużym stopniu poza pozostałe znane formy. Może dotyczyć nie tylko innych gatunków, ale i istot, które dopiero będą istnieć w przyszłości. Porzuca też w dużej mierze empatię, tak charakterystyczną dla altruizmu nieodwzajemnionego; z drugiej strony powraca niejako do źródeł, nie negując czerpania z zachowań altruistycznych własnych korzyści, choć jest nią raczej sens życia, a nie dobra osobiste.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Altruizm


#altruizm