Odpuść, życie ułoży się samo

Odpuść, życie ułoży się samo – Nie ma sensu zamartwiać się tym, czego zmienić nie możemy. Życie ma to do siebie, że układa pewne rzeczy samo.

Nawet w 12 krokach wyjścia z alkoholizmu mówi się “Boże, daj nam pokorę, byśmy przyjęli w pokoju to, czego zmienić nie możemy, daj nam odwagę, aby zmienić to, co powinno być zmienione, i daj nam mądrość, abyśmy umieli odróżnić jedno od drugiego”. Dlatego odpuść to, czego zmienić nie możesz.

 

 

 

Odpuść, życie ułoży się samo

 

 

 

Odpuść, życie ułoży się samo

„Przejmuj się tym, co możesz zmienić. To, czego zmienić nie możesz – odpuść, ułoży się samo”

Duńczycy we wszystkich statystykach przodują wśród najszczęśliwszych narodów świata. Ich koncepcja „pyt” trafia do nas bardziej niż wcześniejsze hygge. Zobacz dlaczego.

 

Tegoroczna wiosna i lato (z wszystkim nam znanych powodów) były inne niż zwykle. Pełne napięcia, obaw o zdrowie nasze, naszych najbliższych i niezapłaconych rachunków. Ale spadły już pierwsze liście, a dzieci poszły do szkół. Letnie buty wylądowały na dnie szafy i po raz pierwszy w tym roku założyłyśmy przytulne swetry. Nadeszła jesień, a wraz z nią nasza nowa filozofia życia, rodem z Danii!

 

Porzućmy więc naszą miłość do „hygge” (duńskie określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi i szczęścia; to ulotne chwile, takie jak pyszny posiłek, wieczór z książką, popołudnie przy kominku) i zamiast tego przyjmijmy duńską koncepcję „pyt” (po polsku: „bywa”, „trudno” czy „jakoś to będzie”).

 

Nauka akceptacji prosto od Duńczyków

Nic dziwnego, że to właśnie w kraju reklamowanym, jako najszczęśliwszy na świecie, powstało Muzeum Szczęścia. Jak to się dzieje, że Duńczycy są o wiele szczęśliwsi od innych nacji, zwłaszcza w tych trudnych czasach? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć duńska psycholog Marie Helweg-Larsen, profesor w Dickinson College w Pensylwanii, w rozmowie z CNN. W skrócie chodzi o „pyt”, czyli akceptację sytuacji, która jest poza naszą kontrolą. „Pyt” odznacza dystans do siebie i do świata. Mimo irytacji czy frustracji Duńczycy zdecydowali się nie marnować energii na myślenie o rzeczach, na które nie mają wpływu.  Odpuścili to, co złe, żeby móc iść dalej.

„Jako rodowita Dunka i zawodowy psycholog, uważam, że koncepcja, która leży u podstaw słowa »pyt«, jest uniwersalna i ma zastosowanie na każdej szerokości geograficznej” — przekonuje Helweg-Larsen.

 

Helweg-Larsen nie jest w swoich przekonaniach osamotniona. BBC donosi, że w 2018 roku termin „pyt” wygrał w konkursie zorganizowanym przez Duńskie Stowarzyszenie Bibliotek na ulubione słowo. Również Chris MacDonald, który przeniósł się do Danii ze Stanów Zjednoczonych ponad dwie dekady temu, wychwalał „pyt” w swoim artykule dla duńskiej gazety „Berlingske What Denmark”. Jego zdaniem to najlepsza nauka szczęścia. „Pyt to jedno z moich ulubionych słów. To najbardziej pozytywny dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałem. I ma ogromną moc, jeśli chodzi o odpuszczanie rzeczy, których nie możemy zmienić” — pisał MacDonald.

 

Jak czytamy na portalu The Stylist, pomysł, że możemy odejść od wszystkiego, co się wydarzyło, otrząsnąć się z negatywnych emocji i zacząć wszystko od nowa, jest szalenie pociągający. Ostatecznie 2020 rok sprawił nam wiele niemiłych niespodzianek. Nic nie potoczyło się tak, jak się tego spodziewaliśmy i żaden z naszych starannie przygotowanych planów się nie powiódł.

 

Ważne, by zabrać ze sobą trudne lekcje, których nauczyliśmy się w ciągu ostatnich miesięcy (nic nie zyskamy, chowając głowę w piasek i ignorując to, co się stało). Jednocześnie warto przejść do planu „B”. Weź głęboki oddech, poczuj jesienne słońce na twarzy i powiedz  „wszystko będzie dobrze”.

 

https://urodazycia.pl/styl-zycia/potrzebujesz-oddechu-wyprobuj-dunska-koncepcje-pyt-125113-r1/


#pyt