Teatr strażnikiem słowa

Teatr strażnikiem słowa – Witold Kopeć tym razem pisze o tym jaką rolę powinno spełniać słowo we współczesnym polskim i europejskim teatrze.

Słusznie uważa Witek, że teatr strażnikiem słowa powinien być i pielęgnować przekaz werbalny na najwyższym poziomie, co w dobie kiedy polski teatr został zdominowany przez artystycznych hunów, którzy warsztat mają za nic i nie tylko bełkoczą ze sceny intelektualnie, ale także dosłownie, werbalnie.

 

Tekst czytelny na komórce:
https://www.facebook.com/grzegorz.kempinsky/posts/10219915273006646

 

 

 

Teatr strażnikiem słowa

 

 

 

Teatr strażnikiem słowa

Chciałbym aby teatr powrócił do roli strażnika słowa, do pielęgnowania przekazu werbalnego na najwyższym poziomie, do stawiania wysokich wymagań w zakresie kultury słowa ludziom, którzy zamierzają związać się z teatrem zawodowo (przede wszystkim aktorom).

 

Wiem, ze jest nas, tak postrzegających posłannictwo teatru, wielu. Sojuszników znajdujemy w kręgach, wydawałoby się, odległych od tak pojmowanej misji. Np. Peter Stein znakomity reżyser i eksperymentator przyznał, że teatr europejski powinien pozostać teatrem słowa.

 

Wysoka jakość naszego przekazu werbalnego to jeden z wyznaczników określających wyjątkowość tego co robimy. Nasze słowa ważą, wówczas, więcej, znaczą więcej, służą lepiej.

 

Witold Kopeć

 

https://www.facebook.com/witold.kopec.9/posts/796096897833035

 

 

Hunowie

Hunowie (gr. Οῦννοι, Χοῦνοι; łac. Huni, Hunni, Chuni, Unni) – lud koczowniczy, który ok. roku 370 najechał Europę, wywołując wielką wędrówkę ludów, i przyczynił się do upadku Cesarstwa zachodniorzymskiego.

 

Kultura

Hunowie według rzymskich obserwatorów byli narodem wojowników. Ich jedyną produktywną i możliwą do sprzedania na rynku umiejętnością były działania militarne.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hunowie

 

 

“Uważano ich za bestie, ze strachem opisywano zwyczaje. Barbarzyńcy, którzy zatrzęśli imperium
Hunowie przeszli do historii jako „bicz boży” nad rzymskim imperium”…

 

…”Hunowie mieli odrzucać zdobycze ludzkiej cywilizacji, takie jak rolnictwo, ogień czy domostwo. Zdaniem historyka byli niemal przyrośnięci do koni, na których nie tylko walczyli czy handlowali, ale także jedli, pili i wypróżniali się. Wręcz wątpiono w ludzkie pochodzenie Hunów.  Zdaniem Jordanesa, historyka z VI w., Hunowie zostali poczęci przez czarownice i nieczyste siły. To oczywiście legenda, mająca tłumaczyć dzikość i odmienność Hunów, w istocie przybyszów z Azji [czytaj: Potwory z bagien].”…

 

(Roman Żuchowicz Focus Historia 4/2016)

 

www.focus.pl/artykul/uwaano-ich-za-bestie-ze-strachem-opisywano-zwyczaje-barbarzycy-ktrzy-zatrzli-imperium


#teatr