Teatralni wbijacze gwoździ

Teatralni wbijacze gwoździ – Reżyseria to w swojej istocie nie jest zawód, lecz szczególny stan ducha, percepcji i odbierania rzeczywistości.

Czy ci “reżyserzy”, którzy teraz jęczą, że nie mają co ze sobą zrobić, są naprawdę reżyserami, czy nie są to przypadkiem najzupełniej pospolici teatralni wbijacze gwoździ?

Teatralni wbijacze gwoździ

Teatralni wbijacze gwoździ

Otóż, być może się zdziwicie,
ale moje życie prawie wcale się nie zmieniło, przez epidemię.

Jestem przyzwyczajony do pracy w domu w samotności.

Reżyseria w swojej istocie nie jest zawodem, lecz raczej stanem ducha i percepcji, co oznacza, że dotychczas robiłem w zasadzie dokładnie to samo, co teraz w trakcie epidemii: czytałem, pisałem, zastanawiałem się nad przyszłymi projektami i po prostu chłonąłem życie.

De facto jedyne, co się zmieniło, to, że przerwano mi próby w teatrze.

Ale bynajmniej nie rozpaczam z tego powodu, bo to jedynie oznacza, że to co miałem zrobić dzisiaj, przesuwa się na jutro.

Nigdy nie należałem do reżyserów, którzy robili po kilka projektów rocznie, bo to jest istne samobójstwo artystyczne.

Reżyser pracuje na swojej własnej duszy i jeżeli biegnie od reżyserii do reżyserii, to nie ma po prostu kiedy napełnić się nową porcją życia, jakimkolwiek by nie było i zaczyna nieuchronnie odgryzać własny ogon. Zaczyna powielać sprawdzone już pomysły i rozwiązania i wpada w swoistą zamrażarkę twórczą, która powoduje, że jego twórczość staje się coraz bardziej skostniała.

Dlatego też, kiedy coraz częściej dobiegają do mnie jęki kolegów po fachu, którzy twierdzą, że nie mają co ze sobą zrobić, to jestem prawie pewien, że ci “reżyserzy”, którzy mają takowe problemy, tak naprawdę nie zasługują na miano reżyserów, lecz są co najwyżej teatralnymi wbijaczami gwoździ.

Amen!

Reżyser

Reżyser (fr. regisseur) – autor dzieła scenicznego lub filmowego odpowiedzialny za jego całokształt, inicjator spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki (w szczególności adaptuje tekst oryginalny), inspiruje współpracowników i kieruje nimi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Re%C5%BCyser


#reżyseria