Być Kreatywnym

Być Kreatywnym – Co zrobić, kiedy są takie dni w trakcie próbowania nowej sztuki, kiedy staje się przed ścianą, kiedy wydaje się, że nasza wyobraźnia jest niewystarczająca i kiedy nie wiemy co zrobić, żeby ruszyć dalej.

Mimo przeciwności, nigdy nie powinno się poddawać, nigdy nie powinno się przestawać być kreatywnym!

 

 

 

Być Kreatywnym

 

 

 

 

Być Kreatywnym

Takie dni zdarzają się zawsze, przy każdej realizacji – to nieuniknione.

 

Bardzo łatwo wtedy zwątpić i się wycofać, pójść inną drogą, która jest bardziej znana, bardziej konwencjonalna, już kiedyś wypróbowana.

 

W takich chwilach przypominają mi się słowa mojego ukochanego przyjaciela Michała Ratyńskiego, wielkiego człowieka teatru, który mówił, że “dopiero kiedy stajemy przed ścianą, zaczyna się prawdziwy akt twórczy”.

 

Przypominam to sobie zawsze, kiedy takie chwile nastają i zamiast pogrążać się w destrukcyjnej spirali zwątpienia, zaczynam się cieszyć z tego, że jest mi dane pracować w teatrze i mam szansę być kreatywnym.

 

Ta zmiana nastawienia powoduje zawsze jakąś wewnętrzną zmianę psychiczną i przychodzą mi do głowy nowe, niekonwencjonalne rozwiązania.

 

Z wdzięcznością wspominam wtedy Michała i tę cenną lekcję, którą mi udzielił.

 

Prawdziwy Teatr zaczyna się dopiero wtedy, kiedy wkraczamy na terra incognita.

 

Amen

 

 

 

 

Kreatywność

Kreatywność (postawa twórcza; od łac. creatus „twórczy”) – proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego.

 

Problemy z definicją

Intuicyjnie proste zjawisko kreatywności, w rzeczywistości jest procesem bardzo złożonym. Było ono badane między innymi z perspektywy psychologii behawioralnej, psychologii społecznej, neuropsychologii poznawczej, sztucznej inteligencji, filozofii, historii, ekonomii i biznesu. Badania objęły kreatywność w życiu codziennym, kreatywność wyjątkową, wybitną a nawet kreatywność sztuczną.

 

W przeciwieństwie do wielu innych zjawisk, w nauce nie ma jednej uniwersalnej, autorytatywnej definicji kreatywności. Podobnie w psychologii nie istnieją żadne standardowe techniki pomiaru kreatywności. W literaturze psychologicznej można znaleźć ponad 60 różnych definicji kreatywności.

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatywno%C5%9B%C4%87


#GrzegorzKempinsky #kreatywność #reżyseria