Jak wychować dziecko

Nie ma recepty i jednej skutecznej porady, jak wychować dziecko by było mądre, empatyczne i rozsądne. Można jednak stosować się do kilku zasad, które są absolutną podstawą.

Jak wychować dziecko

 

6 najważniejszych zasad, jak wychować dziecko

Nie ma recepty i jednej skutecznej porady, jak wychować dziecko by było mądre, empatyczne i rozsądne. Można jednak stosować się do kilku zasad, które są absolutną podstawą.

1. Spędzaj czas z dziećmi
To jest absolutna podstawa wszystkiego. Rodzice spędzający z dziećmi wolny czas, mogą je lepiej poznać, porozmawiać o życiu. Dzieci stają się bardziej otwarte w towarzystwie opiekunów i chętniej dzielą się swoimi problemami. Trudniej zbudować taką relację rodzicom, którzy próbują wieczorem nadrobić zaległości całego dnia. Dzieci, którym poświęca się dużo czasu, (ale tylko im, a nie w międzyczasie komórce, zmywaniu naczyń, czy segregowaniu ubrań), dzięki tej uwadze skupionej tylko na nich, będą potrafiły same koncentrować się w pełni na bliskich osobach.

2. Zawsze mów dzieciom, jak wiele dla ciebie znaczą
Pomimo tego, że jesteśmy przekonani o tym, jak często zapewniamy dzieci o swojej miłości, wielu psychologów dowodzi, że są to tylko nasze wyobrażenia. Dzieci potrzebują naprawdę dużo miłości i im więcej jej od nas dostaną, tym będą czuć się spokojniejsze i bardziej bezpieczne. Warto więc może częściej okazywać uczucie, niż tylko przed snem powiedzieć “kocham cię“.

3. Pokaż im, jak rozwiązywać problemy, a nie od nich uciekać
Gdy dziecko nagle chce zrezygnować z treningów piłki nożnej, nie pozwól mu bez podania przyczyny. Ucz je, że warto zastanowić się i nie ulegać chwilowym kaprysom oraz że trzeba myśleć także o innych. Pozostawienie drużyny w niepełnym składzie nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak dziecko wytłumaczy ci swoje powody i będziesz mieć pewność, że są one przemyślane i logiczne, nie zmuszaj go za wszelką cenę. Warto pomóc dziecku odnaleźć taką pasję, by mógł rozwijać się w innej, za to sprawiającej mu radość dziedzinie.

4. Ucz dzieci pomagania
Nawet kilkulatek powinien wiedzieć, że każdego dnia w domu są do wykonania pewne czynności. Muszą być one oczywiście dopasowane do wieku i możliwości dziecka, ale powinniśmy wymagać, by wykonywał je codziennie. Pamiętajmy jednak, by dać odczuć dziecku, jak jego pomoc jest niezbędna, jak cenimy jego wysiłek na rzecz całej rodziny. Nie chodzi tu o nagradzanie, a pokazanie dziecku, jaką radość może nieść wspólna praca i jaką satysfakcję dają efekty w postaci posprzątanego pokoju, czy kolorowej i smacznej kolacji.

5. Naucz je, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami
Jest to umiejętność, którą trudno nabyć, niewiele osób tak naprawdę potrafi okiełznać negatywne emocje i poradzić sobie z nimi. Gniew, nienawiść, wstyd, czy zazdrość utrudniają zdrowe relacje, a brak umiejętności rozwiązania problemów uniemożliwia stabilność psychiczną. Mały człowiek musi wiedzieć, jak dać upust złym emocjom, jak je przepracować i zamienić na pozytywną energię. Obserwując rodziców, którzy potrafią to zrobić i radzą sobie ze stresem, nerwami i wściekłością, będą umieli właściwie “zarządzać” złością. Wymaga to ogromnego nakładu pracy, głównie naszej – rodziców, ale ta wiedza jest bezcenna.

6. Pokaż dzieciom, że świat jest dużo większy
Dzieci muszą zdawać sobie sprawę, jak wielki i złożony jest świat. Powinny wiedzieć, ile interesujących miejsc jest do zwiedzenia, ilu ciekawych ludzi warto spotkać. Małe dzieci żyją w obrębie swojego podwórka, przedszkola, domu. Musimy więc my sami wzbudzić w nich chęć zwiedzania, poznawania, bez względu na bariery kulturowe, czy geograficzne. Jeżeli nie zakodujemy w ich głowach, jak interesujący jest świat wokół nich, dużo trudniej będzie im się zderzyć z wielokulturowością, co da im w dorosłym życiu poczucie odrzucenia, a nawet bycia kimś gorszym.

Czy też uważacie, że to najważniejsze zasady, które trzeba stosować wychowując dzieci? Może dopisałybyście coś do tej listy? Piszcie w komentarzach.

źródło: Upworthy.com


#wychowanie