Jak żyć w świecie nietolerancji

Jak żyć w świecie nietolerancji – to dziesięć zasad (przykazań) profesora Marka Edelmana, syna legendarnego Marka Edelmana, jednego z dowódców Powstania w Getcie, jak żyć dziś, w czasach gwałtownie rosnących nacjonalizmów i nietolerancji.

Myślę, że każdy z nas potrzebuje takiej lekcji, jak żyć. Zabiegani, bombardowani ciągle z mediów sprawami bez znaczenia, w pogoni za pieniędzmi i innymi rzeczami bez prawdziwej wartości, warto na chwilę zatrzymać się, wyhamować i zastanowić, co tak naprawdę na sens, co tak naprawdę wzbogaca nasze życie.

 

Poniższy dekalog jest o wiele prostszy do przestrzegania, niż te religijne, ale i tak niezwykle trudny do wcielenia w życie. Wynika on jednak z głębokiej mądrości, którą posiedli ci, którzy kiedyś byli skazani na śmierć i postanowili sami sobie wybrać jej rodzaj, zamiast zostać zarżniętymi poddając się szaleństwu nazizmu. I warto go stosować na co dzień.

 

a staram się tak właśnie żyć. Nie zawsze mi się udaje i często ponoszę tego koszty, ale w ostatecznym rozrachunku jestem przekonany, że warto. Bardzo warto.

 

 

 

Jak żyć w świecie nietolerancji

 

 

 

Jak żyć

Dziesięć zasad (przykazań) jak żyć dziś, w czasach gwałtownie rosnących nacjonalizmów i nietolerancji.

 

  1. Nie poddawaj się beznadziei.
  2. Zachowuj się etycznie, nawet za cenę utraty wpływów.
  3. Nie poddawaj się manipulacjom mediów i polityków.
  4. Interesuj się postępem nauki.
  5. Czytaj literaturę i poezję. Wracaj do lektur np. Prousta, Bernharda, Musila, Orwella, Dostojewskiego, Gombrowicza, Biblii.
  6. Pamiętaj, że największym ruchem oporu w getcie warszawskim ludzi skazanych na śmierć były właśnie teatr i muzyka: chodź do teatru, kina, na koncerty.
  7. Spotykaj się z przyjaciółmi. To też jest ruch oporu wobec beznadziei.
  8. Nie bój się obcego. Każdy może znaleźć się w sytuacji obcego.
  9. Nie bój się podważać autorytetów. Myśl krytycznie.
  10. Nie bój się.

 

Te zasady proponuje na dzisiaj profesor Aleksander Edelman, syn legendarnego Marka Edelmana, jednego z dowódców Powstania w Getcie – wygłoszone na Cmentarzu Żydowskim, Warszawa, 19 kwietnia 2017 roku

 

link do źródła:
https://kempinsky.pl/polskamasens.pl/


#jakżyć