Porażki są częścią życia

Porażki są częścią życia – to świetny artykuł nie tylko o tym, jak radzić sobie z porażkami w życiu, ale generalnie, jak radzić sobie z samym sobą.

 

Porażki są częścią życiaByłbym totalnie nieszczery, jeśli bym twierdził, że moje własne życie jest pozbawione porażek. Było ich wiele i czasami wydawało mi się, że już nigdy się nie podźwignę.

 

Ale jakoś podświadomie działałem zawsze w zgodzie z poniższymi siedmioma punktami, nie wiedząc nawet o ich istnieniu, a jedynie według mojego własnego motta, że “czasami człowiek wygrywa, a czasami człowiek się uczy”.

 

Moim zdaniem wyciąganie wniosków z porażek sprawia, że porażki przestają być porażkami, a jedynie cenną nauką.

 

I pamiętajcie, że – cytując mojego ulubionego szpiega Vincenta V. Severskiego – “Nie ma takiej porażki, której nie dałoby się obrócić w sukces.”

 

 

 

ŻYCIE Z PORAŻKĄ W TLE

Życie z porażką w tle – „Nieważne jak nisko upadłeś, ważne jak wysoko odbiłeś się od dna” – mawiał amerykański pisarz, mówca motywacyjny Zig Ziglar.

 

Porażki są częścią życia, a mimo to trudno sobie z nimi radzić. Ciągle czekasz na odpowiedniego partnera, nie możesz znaleźć dobrej pracy, za późno na dzieci, na ratowanie małżeństwa… Oto kilka propozycji, które pomogą w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

 

1. Stań oko w oko z prawdą. Zaprzeczanie rzeczywistości, unikanie myślenia o problemie – to metody działające tylko na krótką metę. Sprawiają, że zamiast działać, tkwisz w w miejscu, z problemem wciąż na karku. Tymczasem psychologowie uważają, że unikanie myślenia o problemie generuje jeszcze większy stres. Świadomość sytuacji to pierwszy krok do zmiany i odbicia się od dna. Nie chodzi o to, by nieustannie się zamartwiać, ale zastanowić się nad najlepszym wyjściem z impasu. Jeśli nie otworzysz koperty z rachunkami, to wkrótce będziesz musiał odebrać telefon z banku. Jeśli przeanalizujesz treść listu, to jest szansa, że wpadniesz na pomysł jak zapłacić należność.

 

2. Pozwól sobie na żałobę. Zderzenie marzeń z rzeczywistością może podciąć skrzydła. W takim momencie pozwól sobie na żałobę po swoich planach – spisz swoje uczucia, porozmawiaj o nich z kimś bliskim. Badania Stephena J. Lepore z Temple University pokazały, że przelanie na papier najgłębszych myśli i emocji pomaga ludziom szybciej radzić sobie z rozstaniem. Inne badania psychologiczne Lynn Joseph i Melanie Greenberg wykazały, że skonfrontowanie się z uczuciami związanymi z utratą pracy dawało badanym inżynierom poczucie kontroli nad sytuacją i przyspieszało znalezienie nowego zatrudnienia.

 

3. Nie przekonuj samego siebie, że jesteś ofiarą. W trudnych chwilach skupiaj się na sytuacjach, w których było ci ciężko, ale sobie z nimi poradziłeś. Musisz się przekonać, że posiadasz zdolności i kompetencje, by wyjść z kryzysu, nawet jeśli za bardzo jeszcze w to nie wierzysz.

 

4. Bądź dla siebie wyrozumiały. Kiedy wszystko się wali, bierzemy winę na siebie, ale nie zawsze jesteśmy winni. Może nie dostałeś pracy, bo firma szukała kogoś innego na to stanowisko. Osoba, w której się zakochałeś może bać się zobowiązań, może być narcystyczna i trudno jej wejść w relację. Zawsze analizuj sytuację tak, by wyciągać wnioski na przyszłość. Czasem trzeba przyjąć winę na siebie, ale czasem można potraktować się ulgowo i ze współczuciem.

 

5. Nie ma tego złego… Jakie możliwości wypływają z kryzysu, w którym jesteś? Czy jest szansa, by dzięki temu nabyć nowe umiejętności, dowiedzieć się czegoś o sobie, zmienić swoje priorytety? Jak powiedział Alexander Graham Bell: „Kiedy zamykają się jedne drzwi, otwierają się następne. Ale czasem tak długo i z takimi wyrzutami wpatrujemy się w te zamknięte, że nie widzimy tych, które właśnie się dla nas otwierają”.

 

6. Zmień podejście. Jeśli to co robisz nie przynosi efektów to być może znak, że powinieneś zmienić podejście, sposób postępowania. Jeśli ciągle nie znajdujesz odpowiedniego dla siebie partnera, to może najwyższy czas zacząć chodzić w inne miejsca, spotykać się z innymi ludźmi, zacząć robić inne rzeczy. Jeśli na twoje usługi nie ma popytu, to może wybrałeś złą grupę docelową, albo musisz udoskonalić produkt. Aby zdobyć upragniony cel zazwyczaj trzeba zaryzykować, wyjść ze swojej strefy komfortu, zacząć działać mniej szablonowo.

 

7. Bądź uparty. Badania pokazują, że determinacja jest równie ważna co inteligencja w dążeniu do sukcesu. Angel Duckworth analizuje zjawisko, które nazwała „grit” – to połączenie determinacji, pasji, uporu w dążeniu do celu. Z jej badań wynika, że te cechy są dla osiągnięcia sukcesu ważniejsze niż talent i inteligencja.

 

Porażki i niepowodzenia napełniają nas smutkiem, złością i blokują działanie. Aby wyjść z impasu musisz przeanalizować sytuację i skupić się na pozytywach, na tym co da się jeszcze zrobić. A potem już tylko z uporem dążyć do celu.

 

 

Oprac (marga) na podstawie Psychologytoday.com
www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/9756/%C5%BBycie-z-pora%C5%BCk%C4%85-w-tle/

 

 

 

 

Porażki

Synonimy do słowa porażka:

agonia, bankructwo, bicz boży, blamaż, cięgi, ciężkie przeżycia, cios, dekadencja, dopust boży, dramat, dyskredytacja, erozja, fiasko, finał, gorzka pigułka, hańba, kara niebios, kaszana, kataklizm, katastrofa, katastrofa na rynku, klapa, klęska, klops, kompromitacja, koniec, kr ewa, krach, kres, krewa, niedola, niepomyślność, nieporozumienie, niepowodzenie, nieszczęście, niewypał, nonsens, obciach, obsuwa, ostatnie podrygi, ośmieszenie się, pasmo nieszczęść, plajta, plama, pogrom, pogrzeb, poruta, przeciwieństwo, przegrana, przegrana bitwa, pyrrusowe zwycięstwo, raz, regres, rozbicie, rozgromienie, ruina, schyłek, strata, śmierć, trafienie, tragedia, trudność, trzęsienie ziemi, uderzenie, upadek, utrata wpływów, utrata znaczenia, wpadka, wstyd, wsypa, wtopa, wypadek przy pracy, wysiadka, załamanie, załamanie się, zawód, zblamowanie się, zdyskredytowanie, zguba, zła passa, zły los, zmierzch, życiowa,

 


https://synonim.net/synonim/pora%C5%BCka


#psychologia