Proszę rozśmieszyć Jerzego Stuhra

Proszę rozśmieszyć Jerzego Stuhra – Autentyczna anegdota o Macieju Stuhrze, która wydarzyła się, kiedy zdawał na wydział aktorski krakowskiej PWST.

 

Proszę rozśmieszyć Jerzego Stuhra

 

Proszę rozśmieszyć Jerzego Stuhra

Kiedy MACIEJ STUHR zdawał na wydział aktorski krakowskiej PWST, rektorem tej uczelni był jego ojciec.

Na jednym z końcowych egzaminów, na którym był obecny Stuhr senior, jeden z członków egzekutywy zadał Maciejowi zadanie:

”A teraz proszę rozśmieszyć Jerzego Stuhra”.

Maciej na to odpowiedział:

”Przepraszam, a który to?”

 

 

Jerzy Stuhr

Jerzy Oskar Stuhr (ur. 18 kwietnia 1947 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagogprofesor sztuk teatralnych, pisarz i polonista, laureat Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową (2006) w filmie Persona non grata (2005) i nagrody specjalnej za osiągnięcia życia (2018).

Życiorys

Pochodzi z rodziny od pokoleń związanej z Krakowem. Pierwsi jej przedstawiciele – Anna z Thillów oraz Leopold Stuhrowie – przybyli tu z powiatu Mistelbach w Dolnej Austrii w 1879. Pradziadek artysty, Leopold Stuhr, należał do zamożnego mieszczaństwa. Osiadłszy w Krakowie, kupił kamienicę w Rynku Podgórskim, a następnie założył restaurację.

Matka Jerzego Stuhra, Maria, była księgową w teatrze Banialuka, ojciec zaś prokuratorem, ale – co nietypowe w okresie Polski Ludowej– nie należał on do PZPR.

Do ukończenia szkoły średniej (III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego) przyszły artysta mieszkał wraz z rodzicami w Bielsku-Białej. Następnie powrócił do Krakowa, gdzie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Rozpoczął pracę jako aktor w Starym Teatrze. Szerokiej publiczności w Polsce stał się znany w połowie lat siedemdziesiątych jako współprowadzący (wraz z Bogusławem Sobczukiem) programy telewizyjne z cyklu Spotkanie z Balladą. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem PWST w Krakowie. W 2006 wszedł w skład rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest także przewodniczącym rady Fundacji Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. księdza Józefa Tischnera. Organizację tę wspiera od 2004.

Tytuł profesora sztuk teatralnych uzyskał w 1994. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów.

We wrześniu 2011 Jerzy Stuhr trafił na leczenie do szpitala onkologicznego w związku z problemami z gardłem, a lekarze potwierdzili nowotwór krtani. Aktor miał poważne problemy zdrowotne już wcześniej – przeszedł zawał serca, co zaowocowało napisaniem książki Sercowa choroba, czyli moje życie w sztuce.

Życie prywatne

W 1971 roku wziął ślub z Barbarą Kóską, późniejszą skrzypaczką, z którą znał się od dzieciństwa. Są rodzicami aktora Macieja Stuhra (ur. w 1975) oraz artystki malarki Marianny Stuhr (ur. w 1982).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Stuhr

 

 

 

Maciej Stuhr

Maciej Stuhr (ur. 23 czerwca 1975 w Krakowie) – polski aktor filmowy i teatralny, współzałożyciel kabaretu Po Żarcie, od 2008 aktor Nowego Teatru w Warszawie. Z wykształcenia jest psychologiem oraz aktorem. Laureat Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Pokłosie.

Życiorys

Syn aktora Jerzego Stuhra i skrzypaczki Barbary Kóski. Ma siostrę Mariannę, urodzoną w 1982. Jego przodkowie, Anna z domu Thill i Leopold Stuhr, przybyli do Krakowa z powiatu Mistelbach w Dolnej Austrii w 1879[1]. Jest absolwentem OSM 1 st.im. Ignacego Jana Paderewskiego w Krakowie oraz II LO im. króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. W 1999 ukończył psychologię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął studia aktorskie na krakowskiej PWST, które ukończył w 2003.

W latach 2004–2008 był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od 2008 jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie.

Debiutował w Dekalogu X Krzysztofa Kieślowskiego rolą Piotrka.

Jest znany z parodii twórczości i zachowań innych artystów. Parodiował m.in. Grzegorza TurnauaStanisława SoykęGustawa Holoubka i Mariusza Maksa Kolonkę. Wraz z kabaretem Po Żarcie otrzymał I nagrodę na przeglądzie PaKA w 1997.

2 grudnia 2006 prowadził wraz z Sophie Marceau galę wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie. W 2011 i 2015 prowadził w Radio Zet program „Listy do M”.

W 2005 został uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej, a w 2008 został Honorowym Ambasadorem Polszczyzny. 11 kwietnia 2014 został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Życie prywatne

W latach 1999-2014 był mężem Samanty z d. Janas. Mają córkę Matyldę (ur. 2000). Od 2015 jest żonaty z Katarzyną Błażejewską, z którą ma syna Tadeusza (ur. 2016).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Stuhr


#maciejstuhr #jerzystuhr