Kręgosłup na zmianę pogody

Kręgosłup na zmianę pogody to następny odcinek „Trenera duszy” pióra Anny Rychter, tym razem o tym jak rzadko dbamy o siebie.

kregoslup-na-zmiane-pogody„Wiosna… Wobec tego cieszyć się, czy dać sobie spokój?” – Jesienna machnęła ręką i wróciła myślami do swojego tu i teraz. Mimo, że za oknem tyle się zmieniło, dla niej zaczynał się normalny, zwykły dzień.

 W kuchni włączyła czajnik, żeby zrobić sobie poranną kawę. Z lodówki wyjęła jogurty, masło i wędlinę, a z szafki pieczywo. Musiała jak co dzień zrobić pierwsze i drugie śniadanie sobie i domownikom.

Najpierw jednak powlokła się do łazienki.

„Będzie zmiana pogody, bo cholernie boli mnie kręgosłup” – pomyślała z jękiem pochylając się nad umywalką, żeby umyć zęby.

Od kilku lat bolał ją kręgosłup, ale zdążyła się do tego przyzwyczaić. Ćmiący ból był nieodłącznym bodźcem, który już z rana powodował, że szybko zmywała z siebie resztki nocy. Neurolog i ortopeda na zmianę, dwa razy do roku wysyłali ją na rehabilitację. Brała wtedy zwolnienie z pracy i przez 10 dni delektowała się zabiegami, polem magnetycznym, masażem, ultradźwiękami, albo „smutnym zwisem” jak  nazywała ćwiczenia w odciążeniu. Miała wtedy ze sobą ulubione kryminały Agaty Christie i cieszyła się, że przez dwie godziny dziennie może pobyć w miejscu, gdzie inni zajmują się  nią, podłączają  i odłączają różne urządzenia, klepią, pytają czy jej nie za gorąco albo nie za zimno, mają czas dla zaganianej kobiety. Po zabiegach następowała chwilowa poprawa, a potem wszystko wracało do normy.

„Powinnam się gimnastykować w domu chociaż pół godziny dziennie” – z goryczą pomyślała o ignorancji wobec własnego organizmu.

CDN

Anna Rychter

strona, gdzie można kupić całą książkę:
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=trener_duszy,druk

Kręgosłup (łac. Columna vertebralis) – element szkieletu osiowego kręgowców (poza kręgoustymi). Składa się z kręgów.

Kręgosłup można sobie wyobrazić jako wieloelementową tuleję chroniącą rdzeń kręgowy. Podstawowe elementy składające się na kręgosłup nazywamy kręgami; każdy z nich jest osobną kością. Jeśli wyobrazimy sobie kręgosłup jako rurę, to kręgi możemy sobie wyobrazić jako nałożone jeden na drugi pierścienie. W centrum każdego kręgu znajduje się otwór, przez który przebiega nieprzerwany rdzeń. Liczba kręgów jest różna w zależności od przynależności systematycznej kręgowca. Kręgosłup człowieka składa się z 7 kręgów szyjnych (C), 12 kręgów piersiowych (Th), 5 kręgów lędźwiowych (L) (24 kręgi w ścisłym znaczeniu), 5 kręgów krzyżowych (S) (które w fazie rozwoju płodowego łączą się w jedną kość krzyżową) i 4 do 5 kręgów guzicznych (Co), a więc od 33 do 34 kręgów.


#trenerduszy